Porady Jak zabezpieczyć klasyka przed kradzieżą?
2021-12-09

Samochody zabytkowe są w większości cenne. Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed stratą finansową w razie kradzieży byłoby wykupienie ubezpieczenia AC. Niestety, wykupienie AC dla samochodu zabytkowego jest trudne (mało ofert, skomplikowane procedury) i drogie. Dlatego warto samodzielnie pomyśleć, w jaki sposób uchronić pojazd przed złodziejem. 

 

 

Na rynku automotive można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju zabezpieczeń, które z powodzeniem można zastosować w samochodach klasycznych. Zabezpieczenia te warto zastosować także wtedy, gdy uda nam się wykupić ubezpieczenie AC. Stosowanie własnych, niefabrycznych zabezpieczeń zazwyczaj pozytywnie wpływa na cenę ubezpieczenia AC i OC. 

 

Zabezpieczenie samochodu klasycznego przed kradzieżą – bezpieczne miejsce parkingowe 

 

Zacznijmy od bezpiecznego miejsca parkingowego. Mamy do wyboru trzy rozwiązania. 

 

Zamykany garaż – własny, albo wynajęty. 

Włamanie do garażu nie jest żadnym wyczynem dla przeciętnego złodzieja. Dlatego, jeśli chcemy skorzystać z tej formy zabezpieczenia, powinniśmy zastosować alarm w garażu, własny monitoring (z ukrytą kamerą, przekazującą obraz na telefon komórkowy albo komputer), a także inne, niestandardowe zabezpieczenia. Tutaj już wszystko zależy od pomysłowości właściciela pojazdu. Jeśli auto jest używane sporadycznie, sam demontaż akumulatora będzie stanowił spore utrudnienie dla złodzieja. Można zastosować też różne, zmyślne blokady, uniemożliwiające wyjazd auta z garażu (np. zamykaną dźwignię parkingową przed autem, aby pojazdu nie można było wypchnąć z garażu i wciągnąć na lawetę). 

 

Miejsce parkingowe na własnej działce

Jeśli auto parkuje na naszej własnej działce, pod wiatą, w garażu, albo pod plandeką, możemy skorzystać z oferty firmy ochroniarskiej i skorzystać z oferty ochrony działki wraz z monitoringiem. W tym przypadku będziemy musieli płacić miesięczny abonament. 

Możemy też zastosować własny monitoring z całodobowym podglądem (średni koszt od 200 do 1200 zł) 

W tym przypadku znów możemy skorzystać z dodatkowych zabezpieczeń, takich jak demontaż akumulatora albo inne metody, które utrudnią/uniemożliwią uruchomienie auta, albo holowanie go i wciągnięcie na lawetę. 

 

Wynajęte miejsce parkingowe na parkingu strzeżonym

Za miejsce parkingowe na parkingu strzeżonym zapłacimy od 100 do 300 zł miesięcznie, w zależności od regionu kraju (w Warszawie i Krakowie może być drożej). 

Na co należy zwrócić uwagę? Na treść umowy, którą podpiszemy, korzystając z miejsca parkingowego. W wielu przypadkach (zwłaszcza w przypadku parkingów tzw. automatycznych, bez parkingowego) w treści może być zawarta informacja, że usługa obejmuje jedynie wynajęcie miejsca parkingowego. Firma, będąca właścicielem parkingu nie odpowiada za kradzież pojazdu. 

 

Urządzenia i metody zabezpieczenia samochodu klasycznego przed kradzieżą 

 

Jeśli nie mamy bezpiecznego miejsca parkingowego, będziemy musieli polegać tylko na innych rozwiązaniach, takich jak urządzenia do zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. A jeśli mamy bezpieczne miejsce parkingowe, to zastosowanie takich rozwiązań dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo naszego pojazdu. Poza tym poniższe rozwiązania pozwolą zabezpieczyć auto w trakcie wyjazdów, zjazdów itd. Co możemy wybrać? Jakie urządzenia będą nam przydatne? 

 

Mechaniczna blokada na pedały

 

Urządzenie proste i skuteczne. Dolną część blokady zakłada się na pedały, górną część blokady wyciąga się w górę i przekręca się kluczyk. Na co trzeba zwrócić uwagę? Niektóre blokady wykonane są tak, że wystarczy kilkadziesiąt sekund i można je ściągnąć z pedałów (bez konieczności otwierania zamka). Blokada musi być bardzo dobrze dopasowana do konkretnych pedałów w samochodzie. Co warto zrobić? Dorobić (dospawać, dokręcić) elementy z metalu tak, żeby blokada idealnie pasowała do pedałów naszego zabytku i równocześnie, żeby nie można było jej ściągnąć w żaden sposób po zamknięciu. Zamek urządzenia trzeba też smarować co pewien czas, żeby nie zaskoczył nas tym, że go w pewnym momencie nie będziemy mogli otworzyć.

 

Mechaniczna blokada drążka zmiany biegów

 

Nakłada się ją od góry, po założeniu i przekręceniu kluczyka blokuje drążek zmiany biegów. Urządzenie dość proste, z dość prostym zamkiem. Kosztuje kilkadziesiąt złotych. Na co zwrócić uwagę? Ten typ blokady bardzo szybko niszczy wnętrze samochodu – samą gałkę zmiany biegów i tworzywo/skórę/materiał pokrywający górną część tunelu środkowego. Dlatego koniecznie należy stosować jakiś ochronny materiał pod blokadę. 

Blokada  drążka zmiany biegów, którą można zastosować w przypadku skrzyni manualnej i automatycznej. Takie urządzenie jest montowane przez specjalistów i cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Za taką blokadę trzeba zapłacić minimum kilkaset złotych. 
O czym warto pamiętać? W tym przypadku jednak jest to ingerencja w strukturę pojazdu. 


Stosuje się blokady bolcowe (drążek blokowany przez specjalny bolec, który wyciąga się przed uruchomieniem auta) oraz ryglowe (drążek jest zablokowany przez zamek, który otwiera się przy pomocy kluczyka). 

Blokada skrzyni biegów unieruchamia drążek w określonej pozycji (np. P w przypadku skrzyni automatycznej), co uniemożliwia złodziejowi uruchomienie pojazdu. 

 

Autoalarm samochodowy z odcięciem dopływu paliwa (odcięciem zasilania pompy paliwa) albo z odcięciem zapłonu.

 

Skuteczne zabezpieczenie, które również wymaga montażu ze strony specjalistów. Po wykryciu próby włamania się do auta albo nieautoryzowanego uruchomienia silnika (np. brak sygnału dla immobilisera ze strony kluczyka elektronicznego), alarm uruchamia sygnał dźwiękowy i odcina dopływ paliwa do silnika (blokuje zasilanie pompy paliwa). Alarmy mogą być dodatkowo wyposażenie w urządzenia skanujące wnętrze kabiny, które uruchamiają sygnał dźwiękowy po wykryciu kogoś w kabinie auta, przy braku autoryzowanego otwarcia pojazdu. 

 

Na co zwrócić uwagę? Niektóre alarmy niefabryczne zwiększają zużycie prądu postojowego po wyłączeniu silnika. Przez to przyczyniają się do szybkiego rozładowywania akumulatora na postoju. 

 

Elektroniczne odcięcie zapłonu

 

Najtańsze zabezpieczenie tego typu można kupić za kilkadziesiąt złotych i zamontować je samodzielnie. W ukrytym miejscu auta, znanym tylko kierowcy, znajduje się specjalny guziczek. Silnik uruchamia się dopiero wtedy, gdy przekręcimy kluczyk i naciśniemy guziczek. W nowszych i droższych rozwiązaniach stosuje się specjalny pilot, znajdujący się przy kluczykach do samochodu. Na co zwrócić uwagę? To rozwiązanie działa tylko wtedy, gdy guziczek do uruchamiania auta zamontowany jest w naprawdę oryginalnym miejscu (90 procent kierowców montowało go pod deską rozdzielczą, w pobliżu kierownicy). Najtańsze urządzenia są zawodne, guziczki i nadajniki zużywają się szybko. Możemy mieć problem z uruchomieniem auta. 

 

Lokalizator GPS

 

Niewielkie urządzenie, które wykorzystuje kartę SIM i działa w oparciu o nadajniki GSM oraz sygnał satelitarny GPS. Niektóre lokalizatory GPS mają własne zasilanie (małą baterię litowo – jonową), inne można podłączyć do instalacji elektrycznej auta. Lokalizator GPS musi być umieszczony tak, żeby złodziej nie mógł go wykryć, a równocześnie tak, żeby miał zapewniony dostęp do sygnału GSM i GPS (często montuje się je pod deską rozdzielczą). Rozwiązaniem może być dobre ukrycie lokalizatora i podłączenie go pod zamaskowane anteny GSM i GPS. Urządzenie musi mieć aktywną kartę GSM. W jego oprogramowaniu wpisujemy własny numer telefonu. W dowolnej chwili możemy wysłać SMS do lokalizatora (na numer karty SIM, jaka znajduje sie w lokalizatorze). W ciągu kilku chwil otrzymamy SMS zwrotny, z danymi, dotyczącymi położenia auta (współrzędne GPS). Można je od razu nałożyć na elektroniczną mapę. Możemy również ustalić specjalną strefę graniczną na mapie. Na przykład kilkaset metrów od parkingu. Jeśli auto z niej wyjedzie (zostanie skradzione), lokalizator poinformuje nas o tym. Teoretycznie lokalizator pozwala na podanie położenia pojazdu z dokładnością do 5 metrów. W praktyce może to być zależne od ilości anten GSM w danym rejonie. W pobliżu lasów i w małych miejscowościach, dokładność pracy lokalizatora jest mniejsza. 
Na co zwrócić uwagę? Kluczem do prawidłowej pracy lokalizatora jest jego odpowiednie zamontowanie. Tak, aby złodziej nie był w stanie go znaleźć. Trzeba pamiętać, że złodzieje mogą korzystać z urządzeń, zakłócających pracę lokalizatorów. Dlatego nie powinno się „informować” złodzieja, że auto ma zamontowany lokalizator (np. za pomocą naklejki na szybie). Powinno to być dla niego niespodzianką. Jak wspomnieliśmy wcześniej, działanie lokalizatora GSM zależne jest od dostępności dwóch rodzajów sygnału: GSM (telefonii komórkowej) i satelitarnego. Lokalizator może nie działać w garażach podziemnych - ze względu na brak zasięgu.  

 

Zastosowanie zabezpieczeń, które uniemożliwiają uruchomienie silnika, utrudniając przepływ prądu z akumulatora do rozrusznika.  Najprostsze urządzenia tego typu to specjalna klema na dodatni akumulatora, w której zamontowany jest mały, mechaniczny przełącznik oraz bezpiecznik. Kiedy kierowca pozostawia auto przed domem, albo na parkingu, przekręca przełącznik. Prąd dalej płynie do instalacji elektrycznej samochodu, podtrzymując pamięć urządzeń elektronicznych, ustawienia radia, działanie alarmu itd. Jednak jeśli ktoś spróbuje uruchomić silnik, dojdzie do przepalenia się bezpiecznika. Przez to nie będzie możliwe zasilanie rozrusznika i nie da się uruchomić silnika. O czym należy pamiętać? To zabezpieczenie bardzo prymitywne. Jednak może być punktem wyjścia do stworzenia własnego, autorskiego zabezpieczenia, działającego na tej samej zasadzie. Tylko należy zmyślnie ukryć element z bezpiecznikiem i dźwignią pod maską auta. 

 

Demontaż elementu, który jest niezbędny do uruchomienia silnika. To dobra metoda zabezpieczenia samochodu, kiedy zostawiamy go na dłużej. Co można wymontować? Bezpiecznik, odpowiedzialny za działanie pompy paliwa albo rozrusznika. Możemy zdemontować przekaźnik pompy paliwa. W jego miejscu możemy umieścić dla niepoznaki uszkodzony, niedziałający. Możemy zdemontować przewód wysokiego napięcia, łączący cewkę zapłonową z aparatem zapłonowym. Albo zastosować przewód przerwany, niedziałający, aby bardziej utrudnić zadanie złodziejowi. Możemy też całkowicie wymontować akumulator z auta. 

 

Co będzie najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia samochodu klasycznego przed kradzieżą? Kombinacja kilku metod. Zastosowanie własnego rozwiązania, autorskiego, będącego dobrą modyfikacją istniejących rozwiązań. Musimy być przygotowani na to, że rozwiązania fabryczne, sprzedawane w setkach sklepów, nie stanowią dla złodzieja wielkiego problemu. 

Dołącz do klasycznego newslettera
Zapisując się wyrażasz zgodę na nasze  Warunki