Renowacja Kiedy korozja wygrywa - nowe metalowe części do samochodów zabytkowych
Michał Lisiak 2021-12-08

Jest wiele metod, które pozwalają na odrestaurowanie i uratowanie metalowych części samochodowych. Ale czasami ratunek jest niemożliwy, bo część jest tak mocno skorodowana, albo uszkodzona w innych sposób, że nie można przywrócić jej właściwego wyglądu ani wytrzymałości. I wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje zastąpienie zniszczonej części innym elementem. Może być to nowy element metalowy, pochodzący z polskiej firmy. 

 

Korozja nie oszczędza żadnego samochodu. W przypadku samochodów zabytkowych jej ataki, ze względu na wiek aut, mogą być bardzo dotkliwe. Jest wiele skutecznych sposobów napraw, które można zastosować. 

Powierzchowne naloty korozji można usunąć mechanicznie (papierem ściernym, szczotką drucianą) albo chemicznie (zmywaczem do korozji). Istniejącą korozję można zobojętnić, stosując specjalny środek chemiczny, do nakładania bezpośrednio na korozję. Następnie uszkodzone miejsce trzeba perfekcyjnie wyrównać (drobną szpachlą) i pomalować, idealnie dobierając kolor farby do reszty nadwozia.

 

Elementy metalowe, na których pojawiły się bąble i dziury, też można naprawić. Trzeba usunąć rdzawe próchno, pokryć elementy środkiem na rdzę, a braki w strukturze metalu uzupełnić matą szklaną i żywicą. W ten sposób można nawet naprawiać otwory o średnicy kilku centymetrów. Potem całość należy pokryć szpachlą, uzyskać idealną gładkość i pomalować. Brzmi prosto, w praktyce jest znacznie gorzej.  

Niestety, czasami elementy metalowe są w tak fatalnym stanie (najczęściej na skutek ataków korozji, rzadziej uszkodzeń mechanicznych, powypadkowych), że nie ma możliwości ich odbudowania i naprawy. W przypadku blacharki odbudowanie byłoby możliwe, choć bardzo pracochłonne i czasochłonne. Ale rdza może też zaatakować i zniszczyć elementy odpowiadające za bezpieczeństwo. Np. płytę podłogową, dolne elementy tylnego pasa. I wtedy pozostaje szukanie nowej części z metalu. 

 

Próg samochodu z korozją

 

Duże zainteresowanie kolekcjonowaniem samochodów zabytkowych sprawiło, że na rynku pojawiły się firmy, zajmujące się produkcją części zamiennych do takich aut. 

 

W poprzednim artykule Drukowanie części do samochodów zabytkowych LINK opisaliśmy, jak za pomocą drukarki 3D można dorobić brakujące części do auta zabytkowego. Robią to zarówno małe firmy jak i duzi producenci samochodów (np. Mercedes-Benz). 

 

Drukowanie jednak nie jest jedynym rozwiązaniem i nie zawsze się sprawdza. Dlatego na rynku można znaleźć firmy, które zajmują się produkowaniem części metalowych do samochodów zabytkowych. Niektóre działają w Polsce i eksportują swoje wyroby do wielu krajów europejskich. Choć w ostatnich latach widać trend przenoszenia produkcji części do aut zabytkowych do Turcji. 

 

Produkcja metalowych części do samochodów zabytkowych

 

W przypadku drukowania części za pomocą drukarki 3D, możliwe jest produkowanie małych partii części, albo przygotowanie pojedynczych części zamiennych. 

 

W przypadku produkcji części blacharskich taka możliwość jest również, ale ceny są znacząco wyższe. Dlaczego? Koszt opracowania formy do prasowania jest ogromny. Nic zatem dziwnego, że firmy produkujące części zamienne do aut zabytkowych, robią to przede wszystkim do najpopularniejszych modeli na rynku. Np. takich jak Mercedes 220A i 220SE, BMW E28, BMW E30, Mercedes W113, Jaguar E-Type, Porsche 911 i Volvo P1800. Koncentrowanie się na określonych, popularnych modelach ma swój strategiczny i ekonomiczny sens. Wystarczy śledzić fora użytkowników wymienionych wyżej modeli, aby móc sprawdzić, jakie części są najchętniej poszukiwane. Dzięki temu wiadomo, które opłaca się produkować i na które nie zabraknie chętnych. 

 

Niektóre polskie firmy samodzielnie sprzedają produkowane przez siebie części. Inne część produkcji sprzedają samodzielnie, a część dostarczają jako podwykonawcy. Są też takie firmy, które działają jedynie jako podwykonawcy, najczęściej dla klientów niemieckich. Produkowane w Polsce części są wysyłane do Niemiec, tam przepakowywane, obkładane marżą pośrednika i wystawiane do sprzedaży. 

 

Oczywiście, jak wspomnieliśmy wcześniej, można również zamówić pojedynczą część do innego modelu auta. Trzeba się tylko liczyć z bardzo wysokim kosztem jej wyprodukowania. 

 

Co można znaleźć w ofertach polskich producentów, zajmujących się produkcją części metalowych do samochodów zabytkowych?

- Elementy ozdobne nadwozia, np. listwy, w tym chromowane;

- atrapy chłodnicy;

- zderzaki przednie i tylne;

- kompletne maski;

- błotniki;

- elementy wzmacniające skorodowaną podłogę;

- elementy deski rozdzielczej;

- progi i wzmocnienia progów;

- zestawy naprawcze, np. pozwalające na naprawę pasa tylnego.

 

W przypadku produkcji seryjnej, firmy przygotowują formy stalowe, pozwalające na wykonanie przy ich pomocy szeregu części metalowych (metodą prasowania). Do produkcji małoseryjnej z kolei wykorzystuje się formy kompozytowe, mające znacznie mniejszą trwałość. Lecz równocześnie, znacznie tańsze od form metalowych. 

 

Produkcja metalowych części do samochodów zabytkowych musi obejmować idealne odwzorowanie części, tak, żeby w stu procentach pasowała do pojazdu. To nie tylko kształt i wymiary, ale także właściwe rozmieszczenie fabrycznych otworów montażowych. 

Druga niezwykle ważna sprawa, to odpowiedni dobór materiałów do produkcji danej części. Najlepiej byłoby, gdyby zastosowano takie materiały, jak w produkcji oryginalnego samochodu. Na przykład - z mosiądzu, albo stali z żeliwem. 

Dołącz do klasycznego newslettera
Zapisując się wyrażasz zgodę na nasze  Warunki