Renowacja Regeneracja reflektorów ze szkła i z tworzywa w samochodzie zabytkowym
Michał Lisiak 2021-11-10

Reflektory mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy i na wygląd samochodu zabytkowego. Kiedy reflektory nie spełniają swoich funkcji, a ich wygląd nie jest dobry, należy poddać je regeneracji. Jakie elementy regeneruje się w reflektorach samochodowych w autach zabytkowych? Jak przebiega regeneracja reflektorów w profesjonalnej firmie? Czy reflektory w samochodzie zabytkowym można zregenerować samodzielnie? W poradniku odpowiemy na wszystkie pytania. 

 

Reflektory zużywają się w trakcie eksploatacji. A to ma bezpośredni wpływ na ich wygląd i działanie. 

 

Typowe problemy z reflektorami w autach zabytkowych

 

 • Zmatowiałe i porysowane klosze, przez co skuteczność reflektora jest bardzo niska. 

Powodem jest zużycie eksploatacyjne. Pył, kurz i drobne kamienie (oraz inne czynniki)  niszczą zewnętrzną powierzchnię reflektorów. 

 • Zaparowane reflektory przednie. 

Powodem jest wilgoć, która dostaje się do środka reflektorów na skutek nieszczelności. Te pojawiają się, kiedy np. uszczelki reflektora tracą szczelność. Albo kiedy klej mocujący klosz do obudowy reflektora starzeje się i nie zapewnia szczelności. 

 • Zniszczone odbłyśniki. Zużywają się na skutek działających wysokich temperatur i czasu. Łuszczą się. Przez to skuteczność świecenia reflektorów jest bardzo niska, bo strumień świetlny, generowany przez żarówkę/żarnik nie może się odpowiednio odbijać.  
 • Drżenie reflektora, złe działanie regulacji wysokości reflektora. Powodem mogą być uszkodzenia mocowania reflektora i układu regulacji (zużycie eksploatacyjne). 
 • Zaśniedzenie złączy elektrycznych. Wywołuje to problemy z uruchamianiem żarówek/źródeł światła. Powodem najczęściej jest zaśniedzenie 
 • Awarie układu poziomowania reflektorów ksenon, problemy z wycieraczkami i spryskiwaczami powierzchni reflektorów. Najczęściej na skutek zużycia eksploatacyjnego. 
 • Zniszczone elementy dekoracyjne wokół reflektorów, przede wszystkim chromowe, zniszczone przez korozję albo przez piasek, kurz i kamienie oraz uszkodzenia mechaniczne. 

 

Z jakimi typami reflektorów spotkamy się w autach zabytkowych?

 

W najstarszych samochodach zabytkowych klosze będą wykonane ze szkła, a odbłyśniki z metalu. W młodszych samochodach zabytkowych klosze i odbłyśniki będą wykonane z tworzyw termoplastycznych. 

W autach zabytkowych, produkowanych do 1957 roku, będą symetryczne reflektory. Dopiero od tego roku zaczęto stosować asymetryczne. 

 

Na przestrzeni lat zmieniały się także źródła światła. Początkowo były to żarówki elektryczne (od 1913 roku, montowane np. masowo w Fordach T, w latach 20-tych), początkowo jednowłóknowe, a od 1924 roku dwuwłóknowe. Od 1962 roku zaczęto stosować żarówki halogenowe. W 1991 roku na ryku zadebiutowało pierwsze auto z żarnikami ksenon (BMW 7).

 

 

Regeneracja reflektorów jako jedyne źródło ratunku, albo sposób na oszczędność 

 

W przypadku wielu aut prawdziwie zabytkowych, koszt zakupu nowych reflektorów może być horrendalny. Albo w ogóle może nie być ich na rynku. 

Spójrzmy na przykład. 

 • Zestaw nowych, oryginalnych reflektorów do BMW E30 (niemieckiej firmy, która dostarczała je na pierwszy montaż) kupimy za 780 zł.
 • Zestaw przednich reflektorów, zamienników, produkowanych do BMW E30 z 1988 roku przez tajwańską firmę, kupimy za 700 zł. Musimy pamiętać, że nie jest to produkt oryginalny, tylko zamiennik. 
 • Komplet używanych (ze stacji demontażu) można kupić za ok. 300 zł. Ale do końca nie znamy ich stanu. I nie wiemy, ile będzie trzeba włożyć w ich regenerację. Niemniej jednak - są oryginalne. 
 • Szkło do jednego reflektora, produkcji niemieckiej (także zamiennik) kupimy za ok. 40 zł. 

 

A teraz inne auto. 

 • Oryginalny reflektor z demontażu, do Mercedesa W113SL (pagode) kosztuje... 4200 zł. 
 • Nowy zamiennik (nieoryginalny, brak podanego producenta) kupimy za 2800 zł. 
 • Samo szkło (zamiennik, nowy) do reflektora kosztuje 500 zł.

 

I jeszcze jedno, jako ciekawostka. 

 • Na największym polskim portalu aukcyjnym wystawiono szkła reflektora do Mercedesa 190 W201 z 1982 roku. Nowe i oryginalne. Cena: 10.000 zł. 

 

Nic zatem dziwnego, że w przypadku prawdziwych zabytków, regeneracja jest jedynym rozwiązaniem. 

 

W przypadku tanich i popularnych aut regeneracja się nie opłaca. Dlaczego? 

 • Nowy reflektor do Fiata 126p (część oryginalna, OEM, jak na pierwszy montaż) można kupić za 80 zł. 

 

 

Regeneracja reflektorów w samochodzie zabytkowym - jak robią to specjaliści? 

 

Popularność samochodów zabytkowych sprawia, że na rynku znaleźć można firmy, które specjalizują się w regeneracji części, w tym regeneracji reflektorów. 

Nie jest to jednak tania sprawa. 

 • Średnia cena regeneracji to od 150 do 300 zł za jeden reflektor. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że jest to cena średnia i uwzględnia ona podstawowe uszkodzenia, jak np. wyblaknięcie/złuszczenie się odbłyśnika, czy też zmatowienie klosza. W przypadku innych uszkodzeń cena z pewnością będzie wyższa. 
 • Cena jaka jest podawana w ogłoszeniach, dotyczy przypadku, w którym klient wysyła reflektor do firmy regenerującej. Cena nie obejmuje kosztów wysyłki i odbioru. A to będzie kilkadziesiąt złotych, które trzeba doliczyć. 
 • Demontaż reflektora nie zawsze jest prostą sprawą. W niektórych autach konieczne jest zdemontowanie szeregu elementów, np. akumulatora, części układu dolotowego, a niekiedy także zderzaka. 
 • Samodzielny demontaż reflektorów w samochodzie zabytkowym może być bardzo problematyczny. Np. ze względu na to, że wiele śrub może być bardzo mocno skorodowanych i ich wykręcenie nie będzie możliwe. Zatem i tak będzie trzeba to zlecić w warsztacie i za to zapłacić. A potem... zabrać samochód na lawecie do domu (i znów zapłacić), bo mechanik nie zgodzi się na blokowanie miejsca (do czasu odebrania reflektorów z regeneracji) a autem bez oświetlenia nie wolno samodzielnie jechać. Na koniec znów będzie trzeba wrócić do warsztatu (na lawecie, bo przecież nie ma świateł) i reflektory zamontować.  Zatem ostateczna cena za regenerację reflektorów może być 3-krotnie wyższa, ze względu na koszty dodatkowe. 

 

Jak profesjonaliści regenerują reflektory w samochodach zabytkowych? 

 

 • Demontaż reflektora. Odkręcenie wszystkich części mechanicznych (odpowiadających np. za ustawianie wysokości reflektora, trzymanie żarówki itd.), demontaż klosza (odklejenie go od obudowy), wyjęcie odbłyśnika, demontaż osłon gumowych. 
 • Dokładne oczyszczenie wszystkich części, które nadają się do regeneracji. Przede wszystkim czyszczenie klosza reflektora z zewnątrz i od wewnątrz. 
 • Regeneracja klosza reflektora - starcie starej warstwy lakieru ochronnego. Dokładne odtłuszczenie. Polerowanie powierzchni na mokro, z zastosowaniem szeregu papierów o różnej gradacji. Po dokładnym oczyszczeniu, pokrycie powierzchni klosza lakierem bezbarwnym. 
 • Montaż nowego odbłyśnika (jeśli jest dostępny w sprzedaży), albo regeneracja starego odbłyśnika. W tym celu najpierw trzeba usunąć całą starą powłokę odblaskową. Po jej usunięciu odbłyśnik jest odtłuszczany i pokrywany lakierem podkładowym. Następnie nakłada się na niego nową powłokę, zazwyczaj aluminiową. W przypadku odbłyśników z tworzywa stosuje się metodę metalizacji próżniowej. To metoda, która polega na parowaniu aluminium na tworzywa sztuczne, w specjalnej maszynie. Po nałożeniu nowej powłoki, jest ona odpowiednio zabezpieczana. 
 • Regeneracji poddaje się także pozostałe elementy reflektora: obudowę, cięgna, prowadnice, regulacje itd.  
 • Jeśli są dostępne na rynku, stosuje się nowe uszczelnienia gumowe (montowane z tylu). Regenerować można także złącza elektryczne, jeśli są skorodowane albo zaśniedziałe. 
 • Na koniec reflektor montuje się, przyklejając klosz do obudowy za pomocą specjalnej kleju i składając pozostałe elementy. Reflektor musi schnąć minimum 24 godziny. 

 

Samodzielna regeneracja reflektorów w samochodzie zabytkowym

 

Czy taka regeneracja jest możliwa? Jest, trzeba tylko mieć odpowiednie środki, narzędzia i umiejętności. Czasami opłaca się kupić części zamienne, np. nowy odbłyśnik. 

 • Na największym polskim portalu akcyjnym można kupić odbłyśnik do Mercedesa W116 za 150 zł. Sprzedawca informuje, że jest on fabrycznie nowy i oryginalny. 

 

Co możemy zrobić samodzielnie?

 • Samodzielna regeneracja kloszy reflektorów z tworzywa sztucznego.  

Najprostsza regeneracja polega na zastosowaniu taniej pasty do regeneracji reflektorów. Kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Nie trzeba żadnych narzędzi. Można wykorzystać zwykłą szmatkę i wypolerować klosz ręcznie. Nie jest to jednak naprawa trwała.  

 • Samodzielna regeneracja kloszy reflektorów ze szkła. 

W tym przypadku możemy zastosować tlenek ceru, który jest sprzedawany w formie proszku. Miesza się go z wodą (w odpowiedniej proporcji) a następnie wykorzystuje się do polerowania powierzchni szkła, korzystając z polerki. Można przywrócić pełną przejrzystość. 

 • Samodzielna regeneracja złączy 

Wystarczy prosty środek chemiczny do czyszczenia styków elektrycznych. W przypadku poważniejszych nalotów korozji trzeba zastosować papier ścierny. A dopiero potem środek w sprayu. 

 

Profesjonalna, samodzielna regeneracja reflektorów w samochodzie zabytkowym

 

A jak powinna wyglądać profesjonalna regeneracja reflektora, jeśli chcemy ją wykonać samodzielnie? Na początek musimy mieć odpowiednie narzędzia:

 • Zestaw do demontażu reflektora albo pojedyncze elementy: rozwierak, klej butylowy itd. 
 • Papier ścierny i papier wodny o różnej gradacji. 
 • Nowy odbłyśnik. Albo lakier podkładowy i lakier do malowania, naśladujący chrom, efekt lustra, spray chromowo - aluminiowy itd. Niestety, w większości przypadków samodzielnie malowanie sprayem nie przyniesie takiego efektu, jak zastosowanie nowego odbłyśnika. 
 • Lakier bezbarwny, w przypadku reflektorów z tworzywa. 
 • Opalarka. 
 • Podstawowe narzędzia. 

 

Jak powinna przebiegać regeneracja?

 • Demontaż reflektora z samochodu. 
 • Podgrzanie kleju, na jaki zamocowany jest klosz. Należy to robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić reflektora. Po podgrzaniu stosuje się rozwierak, aby zdemontować klosz.
 • Demontaż wszystkich elementów: obudowy, prowadnic, elementów gumowych itd. 
 • Regeneracja klosza z tworzywa. Oczyszczenie go za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń, z zewnątrz i od środka. Mechaniczne usunięcie wierzchniej warstwy lakieru ochronnego (fabrycznego) z zewnętrznej części klosza. Następnie polerowanie klosza za pomocą papierów wodnych na mokro (od gradacji 400 do 2500). Na sam koniec oczyszczenie i nałożenie kilku warstw lakieru bezbarwnego. 
 • Regeneracja klosza ze szkła. Spolerowanie go tlenkiem ceru. 
 • Oczyszczenie wszystkich elementów metalowych i z tworzywa. 
 • Można zastosować smar silikonowy do elementów gumowych, aby przywrócić im giętkość i czarny kolor. 
 • Elementy metalowe oczyścić z rdzy, a powierzchnie złączy oczyścić contact cleanerem. 
 • Zmontować reflektor i przykleić klosz, korzystając z kleju butylowego (schnie 24 godziny). 

 

Nie ma się co oszukiwać. Nie jest to proste, wymaga bardzo dużo czasu i trzeba też wydać pieniądze na środki i na narzędzia. Dlatego warto rozważyć różne opcje. 

 • Sama regeneracja kloszy. 
 • Oddanie reflektorów do regeneracji w profesjonalnej firmie. 
 • Wymiana uszkodzonych elementów (odbłyśnik, szyba/klosz) na nowe. 
Dołącz do klasycznego newslettera
Zapisując się wyrażasz zgodę na nasze  Warunki