Najstarsza MX-5 kosztuje dziś więcej niż dwie młodsze od niej. NA (1989–1997), NB (1998–2005), NC (2005–2015) i ND (od 2015) to fabryczne kody czterech generacji, a NBFL to NB po liftingu. Pokazujemy, co dostajesz na każdym progu.
Spis treści (9)
Zacznij od budżetu
Rozmowa o MX-5 prawie zawsze zaczyna się od kodu. Jeden powie, że tylko NA jest prawdziwa, drugi, że na co dzień sens ma wyłącznie ND. NA, NB, NC i ND to fabryczne oznaczenia czterech kolejnych generacji roadstera — od tej z 1989 roku po tę, która schodzi z taśmy dzisiaj. To zła kolejność. Najpierw sprawdź, ile realnie chcesz wydać — reszta wynika z tej liczby.
W lipcu 2026 roku mediana ceny ofertowej NB wynosiła około 26 000 zł, NC około 35 000 zł, NA około 40 000 zł, a ND około 129 000 zł. Mediana to cena środkowa: połowa ofert stoi niżej, połowa wyżej. Najstarsza generacja kosztuje więc więcej niż dwie młodsze od siebie. Wiek nie porządkuje tu cennika i to pierwsza rzecz, którą trzeba przyjąć do wiadomości.
Te cztery liczby to dopiero wejście. Rok z takim autem kosztuje osobno — paliwo, ubezpieczenie, przeglądy — i tę arytmetykę rozłożyliśmy na części w innym tekście.
Zobacz także: Ile kosztuje rok z klasykiem
Druga rzecz, której mediana nie pokaże, to stan konkretnego egzemplarza. W MX-5 realnym ryzykiem jest blacharka i to ona potrafi rozdzielić dwa auta stojące na tej samej półce cenowej. Pełną listę oględzin zebraliśmy w poradniku o używanej MX-5.
Zobacz także: Mazda MX-5 używana — usterki i zakup
Ustal więc dwie kwoty: ile w sumie możesz wydać i ile z tego odkładasz na to, czego nie widać z ogłoszenia. Dopiero reszta mówi, na którą generację naprawdę cię stać.
NA — najlżejsza i najbardziej wymagająca
NA schodziła z taśmy od lutego 1989 do stycznia 1998 roku. Poznasz ją z daleka po reflektorach podnoszonych nad maską, bo żadna późniejsza generacja ich nie dostała. O tym, jak powstała i dlaczego zrobiła taką karierę, przeczytasz w historii Mazdy MX-5.
Masa mieści się poniżej tony, ale nie w każdym wydaniu. Najlżejsze egzemplarze schodziły do około 950 kg, natomiast europejskie sztuki z pełnym wyposażeniem ważyły około 1000–1030 kg. Różnica między jedną a drugą wartością to tyle, ile waży dorosły pasażer z bagażem, i czuć ją za kierownicą.
Silnik 1.6 o oznaczeniu B6ZE powstał specjalnie do tego auta: ma odchudzony wał, lekkie koło zamachowe i aluminiową miskę olejową z żebrami chłodzącymi. W wersji pierwotnej daje około 115 KM przy 6500 obr./min, przyspiesza do 100 km/h w 8,8 s i rozpędza się do 195 km/h. Od 1995 roku w Europie doszła zdławiona odmiana 90-konna, która do setki potrzebuje 10,6 s i kończy na 175 km/h. To rozróżnienie ginie w większości polskich tekstów, a przy oglądaniu auta potrafi zmienić wycenę.
Od rocznika modelowego 1994 w gamie pojawiło się 1.8 BP-ZE o pojemności 1839 cm³ i mocy około 130 KM. Rozpędza się do setki w 8,7 s i dochodzi do 197 km/h. Na papierze przewaga nad 1.6 jest symboliczna; w praktyce chodzi o moment obrotowy w połowie obrotomierza.
Jest jeszcze jedna rzecz, którą trzeba wiedzieć przed pierwszą jesienią. W budzie NA nie ma ogrzewanego szkła, więc kto planuje jeździć tym autem zimą, powinien wliczyć opcjonalny sztywny dach w budżet od razu.
Co dostajesz w NB i skąd się wzięło NBFL
NB produkowano od stycznia 1998 do sierpnia 2005 roku. Podnoszonych reflektorów już tu nie ma, więc kto kupuje MX-5 właśnie dla nich, ma wybór zamknięty na pierwszej generacji. Za to w każdej NB od rocznika 1998 buda ma szklaną, ogrzewaną tylną szybę. Dla kogoś, kto zamierza używać auta przez dziesięć miesięcy w roku, to argument mocniejszy niż wszystkie różnice w mocy.
NBFL to skrót od NB po face liftingu, czyli druga seria generacji: fabrycznie NB2, w nomenklaturze brytyjskiej Mk2.5. Pierwsza seria, NB1, to roczniki 1998–2000. NB2 wchodzi od 2001 roku i przynosi zmienne fazy rozrządu w silniku 1.8 oraz usztywnione nadwozie.
Ta jednostka nosi oznaczenia BP-Z3 i BP-VE, oddaje 146 KM przy 7000 obr./min i 168 Nm przy 5000 obr./min. Zmienne fazy rozrządu, w skrócie VVT, Mazda nazwała tu S-VT; system pracuje wyłącznie na wale dolotowym. Do setki taka NB rozpędza się w około 8,5 s i dochodzi do mniej więcej 208 km/h. Wersją wejściową pozostało 1.6 o mocy około 110 KM.
Masy z rynku brytyjskiego, rocznik 2001, dobrze pokazują skalę — 1.6i waży 1035 kg, 1.8i 1065 kg, a bogatsza 1.8iS już 1100 kg. NB jest więc wyraźnie cięższa od NA, choć wciąż lekka wedle dzisiejszych miar. Ciekawostka dla kolekcjonerów: w 2003 roku w Japonii powstało 179 sztuk NB Roadster Coupé z fabrycznym dachem sztywnym, którego nie dało się złożyć. Składany dach sztywny przyszedł dopiero z NC, a szukanie tej japońskiej serii w Polsce to strata czasu.
Fani pomijają NC i sporo tracą
NC ruszyła w sierpniu 2005 roku i została w produkcji do 2015. Za medianę 35 000 zł dostajesz w niej dwulitrowy silnik o mocy 160 KM. To jest liczba, która powinna zatrzymać każdego, kto skreśla tę generację z góry.
Technicznie NC dzieli skróconą platformę i część zawieszenia z RX-8, ale nadwozie ma własne — i przy wyborze generacji to cała wiedza, którą trzeba z tego wynieść.
W Europie sprzedawano dwa silniki. Mocniejszy to 2.0 MZR LF — 160 KM przy 6700 obr./min i 188 Nm przy 5000 obr./min. Słabszy to 1.8 MZR L8 ze 126 KM, 167 Nm i pięciobiegową skrzynią. Roadster Coupé z dwulitrowym silnikiem przyspiesza do 100 km/h w 8,2 s, a to samo nadwozie z 1.8 potrzebuje 9,6 s. Jeśli natrafisz na 158 bhp, to te same 160 KM przeliczone na brytyjskie konie.
Masa zależy od nadwozia i tylko tak ma sens ją podawać. Otwarty Roadster z dwulitrowym silnikiem waży około 1095 kg, a Roadster Coupé ze składanym dachem sztywnym około 1207 kg. Te dwa odczyty dzieli ponad sto kilogramów, bo poza dachem różni je też poziom wyposażenia. Pojedyncza liczba dla całej NC nic więc nie znaczy.
Przy okazji NC warto zapamiętać jedną granicę techniczną: rozrząd przechodzi z paska na łańcuch właśnie między NB a NC. Przy dwóch podobnie wycenionych autach bywa to argument rozstrzygający, a co z niego wynika dla kupującego, sprawdzisz przed oględzinami.
Zobacz także: co sprawdzić w używanej Maździe MX-5
NC1, NC2 i NC3 — co zmieniało się po drodze
Dziesięć lat produkcji dzieli się na trzy odsłony. NC1 to roczniki 2005–2008. NC2 obejmuje lata 2009–2012 i przynosi nowy przód oraz tył, a także odcięcie podniesione do 7200 obr./min. NC3, czyli 2013–2015, to odchudzenie konstrukcji, aktywna maska i wersja Club. Rocznik i kształt zderzaka wystarczą, żeby rozpoznać, z którą odsłoną masz do czynienia.
ND przestała być tanim autem
ND debiutowała w marcu 2015 roku i w lipcu 2026 wciąż jest produkowana. Po trzech coraz cięższych generacjach Mazda odchudziła samochód. Wersja 1.5 z manualną skrzynią waży 998 kg, a dwulitrowa 1058 kg. Zależnie od źródła i wersji odczyty dla dwulitrówki dochodzą do około 1075 kg.
Wejściowe 1.5 Skyactiv-G daje 131 KM, a w roczniku modelowym 2027 rośnie do 136 KM i 155 Nm. Dwulitrowe Skyactiv-G w pierwszej odsłonie ND1, czyli w latach 2015–2018, oddawało 160 KM przy 6000 obr./min i 200 Nm.
184 KM i 205 Nm przy 4000 obr./min — to dwulitrowa ND2, sprzedawana od końca 2018 roku i rocznika modelowego 2019. Mazda przebudowała ten silnik od środka: doszła przepustnica o 28% większej przepustowości, lżejsze korbowody i sztywniejszy wał. Dla kierowcy najwięcej zmienia jednak jedna liczba — odcięcie przesunięte z 6800 na 7500 obr./min.
Lifting oznaczony ND3 Mazda pokazała w październiku 2023 roku; europejska sprzedaż ruszyła w marcu 2024. Z zewnątrz zmieniły się reflektory i lampy LED, zderzak oraz felgi. Ważniejsze zmiany siedzą jednak pod blachą.
Doszedł asymetryczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, który inaczej blokuje się przy gazie, a inaczej na hamowaniu. Przestrojono wspomaganie kierownicy, dołożono tempomat radarowy oraz osobny tryb układu stabilizacji o nazwie DSC-TRACK, dostępny wyłącznie z manualną skrzynią.
Europejska gama po liftingu liczy osiem wersji, cztery jako Roadster i cztery jako RF, czyli z chowanym sztywnym płatem dachu. Prime-Line jest wyłącznie z 1.5, Exclusive-Line z 1.5 albo 2.0, a Homura zarezerwowana dla 184-konnej dwulitrówki.
Mediana 129 000 zł ustawia ND poza zasięgiem reszty zestawienia. Za pieniądze, których żąda dobra ND, wybór jest już szerszy — na tej półce stoi choćby Honda S2000.
Miękka buda, PRHT czy RF
Dach to w MX-5 decyzja równie ważna jak silnik, a bywa mylona częściej niż cokolwiek innego. Miękka buda występuje we wszystkich czterech generacjach i pozostaje wariantem podstawowym.
PRHT, czyli składany dach sztywny, sprzedawany przez Mazdę pod nazwą Roadster Coupé, to wyłączność NC. Zadebiutował w lipcu 2006 roku, pierwsze auta trafiły do klientów pod koniec sierpnia. Dwuczęściowy dach z poliwęglanu zaprojektowało Webasto, a złożenie i rozłożenie zajmuje 12 sekund.
Na wakacyjnym wyjeździe ważniejsze jest jednak to, że złożony dach nie wchodzi do bagażnika. Zostaje w nim pełne 150 l, tyle samo co w wersji z miękką budą. Płaci się za to masą — sam mechanizm dachu to około 37 kg.
RF z generacji ND bywa opisywany jako kabriolet i to nieporozumienie. Nad głowami znika sam płat dachu, a tylne słupki i szyba zostają na miejscu. Taką konstrukcję nazywa się targą, a jej sylwetkę z opadającą linią tyłu — fastbackiem. Kto chce mieć nad sobą czyste niebo, powinien zostać przy miękkiej budzie.
Który silnik do czego
| Generacja | Silnik | Moc |
|---|---|---|
| NA | 1.6 B6ZE | ok. 115 KM, od 1995 w Europie także 90 KM |
| NA | 1.8 BP-ZE | ok. 130 KM |
| NB | 1.6 | ok. 110 KM |
| NB2 | 1.8 BP-Z3 / BP-VE | 146 KM |
| NC | 1.8 MZR L8 | 126 KM |
| NC | 2.0 MZR LF | 160 KM (Europa) |
| ND | 1.5 Skyactiv-G | 131 KM, od rocznika 2027 — 136 KM |
| ND1 | 2.0 Skyactiv-G | 160 KM |
| ND2 | 2.0 Skyactiv-G | 184 KM |
Wyobraź sobie dwie NA obok siebie, jedną z 1.6, drugą z 1.8, obie w podobnym stanie. Stoper ich nie rozdzieli, bo do setki jest 8,8 s kontra 8,7 s. Różnica siedzi w charakterze: mniejszy silnik pasuje do egzemplarza, który ma być lekki i prosty, większy daje spokojniejszą jazdę poza miastem. Zdławionej 90-konnej odmiany z lat po 1995 warto szukać tylko wtedy, gdy egzemplarz jest wyjątkowo zachowany.
Rocznik 2001 dzieli NB na dwa różne samochody. Wejściowe 1.6 wystarcza do miasta, ale dopiero 1.8 ze zmiennymi fazami z serii NB2 daje ten wysokoobrotowy charakter, dla którego ludzie sięgają po ten model. Jeśli budżet pozwala, szukaj rocznika 2001 lub młodszego.
Jeśli patrzysz na NC, bierz dwulitrówkę. Różnica 1,4 s w przyspieszeniu do setki wobec 1.8 to w tej klasie przepaść. Przy ND rozstrzyga co innego — czy zależy ci na lekkości, czy na mocy. Wersja 1.5 broni się masą poniżej tony, a dwulitrowa ND2 daje 184 KM i odcięcie przy 7500 obr./min.
Zanim podpiszesz umowę, warto zagadać ludzi, którzy takim autem jeżdżą na co dzień — nasza lista klubów aut japońskich w Polsce jest dobrym punktem wyjścia.
Cztery generacje, cztery typy kierowcy
| Kod | Lata | Mediana ofert (VII 2026) | Co dostajesz | Dla kogo |
|---|---|---|---|---|
| NA | 1989–1997 | ok. 40 000 zł | Ok. 950–1030 kg zależnie od wersji, podnoszone reflektory, buda bez ogrzewanego szkła | Na weekendy i sezon od wiosny do jesieni |
| NB | 1998–2005 | ok. 26 000 zł | Szkło w budzie, w NB2 1.8 z VVT i 146 KM | Na pierwsze wejście w model najniższym kosztem |
| NC | 2005–2015 | ok. 35 000 zł | 160 KM, łańcuch rozrządu, opcja dachu PRHT | Do jazdy przez cały rok, zwłaszcza z dachem PRHT |
| ND | od 2015 | ok. 129 000 zł | 998–1075 kg, do 184 KM, nadwozie Roadster albo RF | Do codziennej jazdy samochodem wciąż produkowanym |
W kolumnie „Lata" podajemy ramy produkcji generacji. Mediany liczyliśmy dla węższych przedziałów roczników: NA do 1997, NB 1998–2005, NC od 2006, ND od 2016. Dlatego daty produkcji i przedziały cenowe nie schodzą się co do roku. Taśma NA stanęła zresztą w styczniu 1998, a w zestawieniach modelu i tak spotkasz zapis 1989–1997.
Ta tabela mówi też coś o samym rynku. NB stoi dziś najniżej ze wszystkich czterech, mimo że oferuje najlepszy stosunek mocy do ceny w całym zestawieniu. Kto szuka pierwszej MX-5 i patrzy głównie na kwotę, ma odpowiedź w jednym wierszu.
Czy MX-5 jest już klasykiem? Przy NA odpowiada za nas kolumna z medianami. O dekadę młodsza NC kosztuje mniej, a taka inwersja zdarza się autom kupowanym z powodów innych niż codzienne dojazdy. NB i NC wciąż wyceniane są jak dobre używane roadstery i to one są najtańszym sposobem, żeby sprawdzić, czy ten samochód jest dla ciebie. ND w tej rozmowie jeszcze nie startuje, bo w lipcu 2026 nadal schodzi z taśmy i stoi w salonach obok aut nowych.
Jeśli masz już wybrany kod, przejrzyj wszystkie nasze teksty o MX-5 i zajrzyj do aktualnych ogłoszeń. Kolejność zostaje ta sama co na początku: najpierw budżet, potem kod.
Najczęstsze pytania
Jaka jest przewidywana żywotność Mazdy MX-5?
Publicznych statystyk żywotności ani awaryjności tego modelu nie ma — nikt takich danych dla MX-5 nie zbiera. Przy wyborze generacji rozstrzyga i tak stan konkretnego egzemplarza.
Co oznaczają skróty NC1, NC2 i NC3?
To trzy fazy jednej generacji: NC1 z lat 2005–2008, NC2 z lat 2009–2012 i NC3 z lat 2013–2015. Rozróżnia je rocznik oraz zmiany w nadwoziu i osprzęcie. Analogiczny podział mają NB oraz ND.
Która generacja MX-5 jest fabrycznie najmocniejsza?
ND2 z dwulitrowym silnikiem — 184 KM i odcięcie przy 7500 obr./min. W europejskiej gamie NB najmocniejsza jednostka zatrzymywała się na 146 KM. Warto pamiętać, że w tej samej generacji ND sprzedawano też 160-konną odmianę ND1, więc sam kod o mocy nie przesądza.
Czy dane techniczne MX-5 różnią się między rynkami?
Tak i stąd bierze się część nieporozumień. Ta sama pojemność potrafi mieć inną moc w Europie i na innych rynkach — dwulitrowa NC to w europejskiej specyfikacji 160 KM, podczas gdy gdzie indziej notowano wyższe wartości. Sprawdzając ogłoszenie auta sprowadzonego, zawsze porównuj dane dla właściwego rynku i rocznika.
Zaloguj się, aby dodać komentarz.