Na polskim rynku wtórnym MX-5 zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych, a nowa kosztuje od 145 300 zł. Między tymi dwiema liczbami leży rdza tylnych nadkoli i progów — i to ona rozstrzyga, czy tani egzemplarz zostanie tani.
Spis treści (10)
- Najpierw podnośnik, dopiero potem jazda próbna
- Rdza nie zaczyna się tam, gdzie ją widać
- Każda generacja gnije po swojemu
- Dach: gdzie przecieka i co się zacina
- Mechanika wybacza więcej niż blacha
- Akcje serwisowe — i to, czego wśród nich nie ma
- Ile kosztuje MX-5 na polskim rynku
- Checklista na oględziny
- Czy MX-5 jest już klasykiem
- Najczęstsze pytania
Najpierw podnośnik, dopiero potem jazda próbna
MX-5 należy do tych aut, przy których pierwsze pięć minut oględzin przesądza o transakcji — i żadna z tych minut nie odbywa się za kierownicą. Mechanika jest prosta, a części eksploatacyjne wypadają nietypowo tanio jak na auto sportowe, bo wiele elementów model dzieli z Mazdą 323. Kosztuje blacharka. Największym ryzykiem przy zakupie jest wcześniejsza nieudolna naprawa nadwozia.
Kody w tym tekście oznaczają kolejne generacje tego samego roadstera: NA (1989–1997), NB (1998–2005), NC (2005–2015) i ND od 2015 roku. Każda z nich psuje się inaczej.
Kolejność oględzin jest tu więc odwrotna niż zwykle: najpierw auto w górze, na podnośniku albo nad kanałem, dopiero potem jazda. Jeśli właściciel się na to nie zgadza, oglądasz następny egzemplarz.
Zobacz także: MX-5 NA, NB, NC czy ND — którą generację wybrać
Rdza nie zaczyna się tam, gdzie ją widać
Zaczyna się od wody, która nie ma którędy odpłynąć. Rama dachu ma cztery odpływy w narożnikach i dwa za słupkiem drzwi — z każdego wychodzi wężyk, który prowadzi wodę do tylnego nadkola i pod auto. Zapchany odpływ przelewa się i woda schodzi do progów. Jeśli otwory spustowe progów też są zatkane, zostaje w środku i zżera próg od wewnątrz.
Objaw widać z fotela: mokre dywaniki. Podnieś je, zanim spojrzysz na lakier. Odpływy czyści się w dół — szczotkę wyciąga się spodem auta, żeby nie wepchnąć brudu głębiej.
Ważniejszy od rozmiaru rdzy jest jej kierunek. Korozja zaczyna pracę na wewnętrznej powierzchni progu, tam gdzie stoi woda, a na lakier wychodzi na samym końcu. Kiedy pojawiają się bąble, blacha pod spodem jest już przeżarta na wylot. Fabryczna ochrona antykorozyjna była w starszych generacjach słaba, a sam mechanizm dotyczy całej epoki — opisaliśmy go w poradniku o korozji w klasyku.
Każda generacja gnije po swojemu
Najstarsze NA pokazują rdzę najpierw w jednym charakterystycznym miejscu: na dolnej krawędzi tylnego błotnika, tuż przed kołem. Blacha zewnętrzna zachodzi tam na konstrukcję progu i nie ma żadnego odpływu. Dalej idą podłoga przy styku progu z błotnikiem i podstawy słupków A. Podłużnice — dwie belki nośne biegnące wzdłuż auta pod podłogą — są w tej generacji jednowarstwowe i akurat one trzymają się nieźle.
NB ma własną, cięższą wadę i to ona robi rachunek. Mazda zmieniła w nim przednie podłużnice na dwuwarstwowe, żeby spełnić normy zderzeniowe, i nie zostawiła między blachami odpływu. Wilgoć zostaje uwięziona, a blacha cieńczeje, zanim cokolwiek widać z zewnątrz. Naprawa polega na wspawaniu panelu jednowarstwowego, czyli na cofnięciu konstrukcji do rozwiązania z NA.
Korozja podłużnic nigdy nie była objęta akcją serwisową — naprawa zawsze szła na koszt właściciela. Ta rdza jest w dodatku ukryta: chowa się pod osłoną podsilnikową i pod świeżo położonym środkiem konserwującym podwozie. Punkt krytyczny leży za mocowaniem przedniej ramy pomocniczej — belki, do której przykręcone jest zawieszenie. Wbrew potocznemu przekonaniu NB nie jest odporniejszy na rdzę od NA. W podłużnicach jest gorszy.
W NC rdza siada na rozpórkach tylnej ramy pomocniczej. Rdzewieją na tyle chętnie, że bywają przyczyną oblanego przeglądu. Drugie jej miejsce to fragment progu przy wnęce tylnego koła, gdzie zbiegają się dwie sklejone blachy — wystarczy odprysk kamienia, żeby rozszczelnić spoinę.
Nadwozia ND trzymają się wyraźnie lepiej, choć na werdykt jest jeszcze za wcześnie. Elementy zawieszenia rdzewieją w ND natomiast tak samo jak w NC.
Dach: gdzie przecieka i co się zacina
W NA pierwsza starzeje się tylna szyba z PCV. Promieniowanie UV odparowuje z materiału zmiękczacze, poszycie wysycha i kruszeje, a szyba mętnieje i pęka. Skurczony materiał przestaje dociskać uszczelkę przy ramie szyby czołowej i woda zaczyna kapać do środka. Zamek błyskawiczny rwie się z kolei wtedy, gdy ktoś składa dach na mrozie, nie rozpiąwszy go.
Woda wchodzi w NA i NB trzema drogami: przez klamry listwy zapinającej dach do ramy szyby, przez szew przedniej krawędzi poszycia i przez zużyty kanał deszczowy pod nim. W NB dochodzi wiązka podgrzewania tylnej szyby; samo składanie potrafi ją z czasem przetrzeć.
Wymianę poszycia wliczaj od razu w cenę taniego egzemplarza. Na rynku brytyjskim wymiana kosztuje od 375 do mniej więcej 750 funtów z montażem, ale obie kwoty pochodzą z cenników z różnych lat. Jedyna potwierdzona polska kwota jest jeszcze starsza: samo poszycie od 1500 zł, według cennika z 2022 roku.
NC bywa wyposażony w składany dach sztywny. Silnik elektryczny napędza w nim pompę hydrauliczną, a Mazda przewidziała awaryjne domknięcie korbką. Mechanizm nie ma katastrofalnej reputacji, ale bywa elektrycznie kapryśny — awarie idą zwykle od czujników i mikroprzełączników, nie od mechaniki. Przepuść więc dach kilka razy pod rząd. Świeżo wymienione bezpieczniki każą dopytać, co przy dachu robiono.
W ND ze sztywnym dachem dochodzą przetarcia wiązki i uszkodzone wyłączniki krańcowe. W miękkim dachu odkleja się wewnętrzna podszewka nad tylną szybą: opada i zasłania widok do tyłu. Jak dach przetrwa zimowy postój, zależy od przygotowania auta do zimy.
Mechanika wybacza więcej niż blacha
Pierwsze pytanie kupującego dotyczy rozrządu. Granica wypada na przełomie roczników 2005 i 2006: starsze jednostki w NA i NB napędza pasek, nowsze w NC i ND — łańcuch, chodzący przez całe życie silnika bez wymiany. Pasek wymienia się co jakieś 96 000 km albo co pięć, sześć lat. Na różnych rynkach podawane terminy nieco się różnią, więc trzymaj się tego krótszego.
Jest przy tym dobra wiadomość. Silniki serii B, czyli jednostki 1.6 i 1.8 z NA i NB, mają tak dobrane tłoki i zawory, że te dwa elementy nigdy się nie spotykają. Zerwanie paska unieruchamia auto, ale — inaczej niż w większości aut z tamtej epoki — nie niszczy silnika. Zastrzeżenie dotyczy egzemplarzy po tuningu: sfrezowana przy remoncie głowica i wyższe tłoki zmieniają tę geometrię. Jeśli ogłoszenie chwali się podniesioną mocą, dopytaj, co robiono z głowicą.
Olej ucieka w NA najczęściej przez stwardniały o-ring czujnika położenia wału. Spływa wtedy z tyłu głowicy, po prawej stronie. U europejskich dostawców ta gumka kosztuje około czterech euro. Ten wyciek bywa jednak mylony z nieszczelnym tylnym uszczelniaczem wału korbowego, a ten kosztuje wielokrotnie więcej.
W NB puszczają cewki zapłonowe, zwłaszcza we wczesnych egzemplarzach 1.8. Nie ma za to hydraulicznych popychaczy zaworów — tych, które w NA same kasują luz i stukają przy zaniedbanych wymianach oleju. Luz ustawia się tu płytkami o dobranej grubości. To normalna czynność obsługowa.
W NC sprawdź trzy rzeczy. Wycie mostu bierze się ze zużycia kół zębatych — Mazda wydała w tej sprawie biuletyn techniczny i wskazała winowajcę: nadmiar pasty docierającej pozostawiony na produkcji. Naprawa oznacza wymianę całego mostu. Akumulator rozładowuje się w tej generacji w jakieś dziesięć dni postoju. Opornie wchodząca dwójka na zimno to cecha konstrukcyjna, natomiast wypadanie trójki i czwórki na luz oznacza zużyte synchronizatory.
O zużycie oleju w 2.0 spierają się fora. Mówią o mniej więcej 0,3 litra na 1000 kilometrów, ale żadna redakcja motoryzacyjna tego nie potwierdziła. Fabryczna miarka w NC była w dodatku ledwo czytelna i Mazda zmieniła ją później. Zanim więc uwierzysz w cokolwiek, sprawdź, czym auto było zalewane.
Najsłabszym punktem ND jest sześciobiegowa skrzynia. Mazda rewidowała jej konstrukcję czterokrotnie i to jest najuczciwsza miara skali problemu. Objawy słychać i czuć: bardzo ciężkie wejście z jedynki na dwójkę oraz wycie. Przy liftingu Mazda zastąpiła jednomasowe koło zamachowe dwumasowym, które tłumi szarpnięcia od silnika i tym samym oszczędza skrzynię.
Akcje serwisowe — i to, czego wśród nich nie ma
Najświeższa akcja jest zarazem najpoważniejsza. W listopadzie 2025 roku Mazda objęła nią wyłącznie ND z silnikiem 1.5, wyprodukowane między 14 maja 2015 a 28 kwietnia 2018 roku. Przy długiej jeździe powyżej mniej więcej 6800 obr./min w przewodzie paliwowym powstaje rezonans. Przewód pęka, paliwo wycieka i rośnie ryzyko pożaru. W całej Europie dotyczy to 20 763 aut, a części miały trafić do serwisów w kwietniu 2026 roku.
Przy takim egzemplarzu pytaj wprost, czy naprawę już wykonano. Wcześniejsze wezwania dla ND były łagodniejsze. W 2021 roku Mazda wymieniała pompy paliwa w autach z lat 2018–2019, bo pękający wirnik potrafił zgasić silnik. We wrześniu 2024 roku poprawiła oprogramowanie poduszek w 77 670 egzemplarzach z lat 2016–2023.
W starszych generacjach lista jest krótka. Przewód hamulcowy w 300 sztukach NA z ABS, czujnik poduszek w 19 000 aut rocznika 1995, wiązka wtryskiwaczy w 8000 sztuk NB, wypadające oprawki świateł przeciwmgielnych. Dla całej generacji NC w amerykańskim rejestrze NHTSA figuruje jedna jedyna akcja — śruba klaksonu w piaście kierownicy, 2600 sztuk. Po latach żadna z tych kampanii nie zaważy już na zakupie.
Ciekawsze bywa milczenie rejestrów. Żadna z akcji Takaty — głośnej wymiany wadliwych poduszek powietrznych — nie objęła MX-5, w żadnej generacji. Model nie występuje też w rankingach awaryjności ADAC i TÜV, dwóch niemieckich zestawieniach reputacji używanych aut. Powód jest prozaiczny: MX-5 nie przekracza wymaganego tam progu rejestracji. Każde źródło, które podaje dla MX-5 wskaźnik usterek na 1000 pojazdów, po prostu zmyśla.
Ile kosztuje MX-5 na polskim rynku
| Generacja | Oferty | Rozstęp cen | Mediana |
|---|---|---|---|
| NA (do 1997) | 16 | 19 999 – 84 900 zł | 40 000 zł |
| NB (1998–2005) | 45 | 12 350 – 66 900 zł | 26 300 zł |
| NC (2006–2015) | 41 | 14 000 – 83 900 zł | 35 000 zł |
| ND (2016 i nowsze) | 66 | 29 000 – 189 900 zł | 128 950 zł |
Pochodzą z ogłoszeń z 18 lipca 2026 roku, czyli mówią, ile sprzedający chcą, a nie ile kupujący płacą. Przedziały lat w tabeli idą za rocznikami aut wystawionych na sprzedaż, więc bywają przesunięte o rok wobec dat produkcji generacji. Publicznej bazy cen transakcyjnych MX-5 w Polsce nikt nie prowadzi. Osobną informacją jest sama liczba ofert: 168 sztuk w całym kraju to rynek płytki, w którym pojedynczy zawyżony egzemplarz przesuwa medianę. W ND najtańsze oferty, od 29 do 38 tysięcy złotych, to auta po szkodach. Bieżące ogłoszenia znajdziesz na giełdzie klasyk.pl i na stronie kategorii MX-5.
Nowa MX-5 kosztuje w polskim cenniku od 140 900 zł za starszy rocznik modelowy do 145 300 zł za rocznik 2027. Najbogatsza wersja sięga 186 400 zł, a sztywny dach to dopłata 10 000 zł.
Drugi rachunek po cenie zakupu to paliwo. Pomiary użytkowników dają dla NA 1.6 realne 8,6–8,9 l/100 km, dla NA 1.8 około 9,4, a dla NC 2.0 — 8,8–8,9 l/100 km. Mały roadster nie jest tu autem oszczędnym. Dopiero ND schodzi niżej: 1.5 pali około 7,0, a 2.0 od 6,8 do 7,5 l/100 km. To mniej więcej o półtora litra na 100 km mniej niż w NC.
Na plus działają części. Zamienniki kupisz w Polsce od ręki — K&M Parts handluje wyłącznie częściami do MX-5, a 2407.pl i katalogi ogólne dowożą resztę. Za granicę sięga się po rzeczy, których w kraju nie ma: brytyjskie MX5parts i Moss Europe albo niemiecki I.L. Motorsport. Szkocki Autolink MX5 ma prawdopodobnie największy w Europie zapas części używanych.
Od października 2020 roku Mazda sama reprodukuje części do NA — 117 pozycji dla aut z kierownicą po lewej stronie. Program nie objął jednak NB, a od mniej więcej 2022 roku się kurczy, bo dostawcy przestawiają się na elektryfikację. Producent radzi wprost: kupować i magazynować, póki jest.
Zostaje ubezpieczenie i tu jest furtka. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych zalicza do pojazdów historycznych również auta mające co najmniej 25 lat, którym rzeczoznawca przyzna status unikatowych albo ważnych dla historii motoryzacji. Warunek wieku spełnia dziś każdy NA. Daje to prawo do OC sezonowego, wykupywanego na okres nie krótszy niż 30 dni, bez żółtych tablic i bez wpisu do ewidencji zabytków.
Zobacz także: OC pojazdu zabytkowego i historycznego — jak je wykupić
Checklista na oględziny
Kolejność ma znaczenie — pierwsze trzy punkty potrafią zakończyć oglądanie w kwadrans.
- Podnieś dywaniki. Mokra wykładzina oznacza zatkane odpływy dachu, a te oznaczają wodę w progach.
- Wejdź pod auto. W NB zdejmij osłonę podsilnikową i obejrzyj przednie podłużnice. Świeży, gruby środek konserwujący podwozie to powód do podejrzeń.
- Obejrzyj dolną krawędź tylnego błotnika przed kołem i tylną część progu przy nadkolu; w NC dołóż rozpórki tylnej ramy pomocniczej.
- Złóż i rozłóż dach kilkakrotnie, sprawdź podgrzewanie tylnej szyby, a w NA obejrzyj pod światło szybę z PCV.
- Zajrzyj po prawej stronie z tyłu głowicy. Plama oleju bierze się tam zwykle z taniej gumki przy czujniku położenia wału.
- Zapytaj o dokumenty rozrządu w NA i NB, a w ND 1.5 z lat 2015–2018 o wykonaną akcję z przewodem paliwowym.
- Sprawdź skrzynię na zimno. W NC opór na dwójce jest normalny, w ND wycie oznacza kłopot.
Zobacz także: ocena stanu klasyka przed zakupem — checklista na parkingu
Czy MX-5 jest już klasykiem
Jeśli któraś generacja jest już klasykiem, to NA. Wiekiem kwalifikuje się do ubezpieczenia jako pojazd historyczny, a jego ceny przestały spadać i zawróciły w górę — tyle widać w ogłoszeniach. Skąd wziął się ten samochód, opisaliśmy w osobnym tekście o historii modelu.
Każda spawana na nowo podłużnica odbiera autu wartość, a uczciwie odrestaurowany egzemplarz łatwiej sprzedać. Kupując dziś MX-5, kupuje się przede wszystkim stan progów.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje używana Mazda MX-5?
Mediana ofert z lipca 2026 to 26 300 zł dla NB, 35 000 zł dla NC i 40 000 zł dla NA. Najmłodszy ND stoi na 128 950 zł, bo to wciąż auta niemal nowe. W salonie ceny zaczynają się od 140 900 do 145 300 zł, zależnie od rocznika modelowego.
Ile kosztuje wymiana rozrządu w Mazdzie MX-5?
Pytanie ma sens tylko dla NA i NB, bo w NC i ND rozrząd jest łańcuchowy i chodzi bez wymiany. Dla generacji paskowych jedyne potwierdzone polskie kwoty to około 1500 zł za części i mniej więcej 700 zł za robociznę — z przywołanego wyżej cennika z 2022 roku.
Czy MX-5 jest awaryjna i droga w utrzymaniu?
Roczny rachunek robi paliwo, ubezpieczenie i części. Paliwa idzie więcej, niż się wydaje — realnie 8,5–9,4 l/100 km w NA, NB i NC. Auto starsze niż 25 lat może dostać status pojazdu historycznego, jeśli rzeczoznawca uzna je za unikatowe — wtedy wchodzi OC sezonowe. Najmniej kosztują tu części, bo częściami do MX-5 handlują w Polsce osobne sklepy.
Jak MX-5 sprawdza się zimą?
Zimowym wrogiem jest tu woda. Wilgoć trafia do progów tą samą drogą co deszcz, czyli przez odpływy dachu, a stojące auto nie ma jak wyschnąć. Zimujący egzemplarz musi mieć je przede wszystkim drożne. Jeśli to NC, dopisz do listy akumulator — dziesięć dni postoju wystarczy, żeby go rozładować.
Zaloguj się, aby dodać komentarz.